В случаите, когато се стремим да водим здравословен начин на живот без консумацията на рафинирани и добавени захари, най-добрата алтернатива са сушените плодове и конкретно фурмите. Те могат както да се хапват сурови и отделно, така и да бъдат включени в редица рецепти като заместител на захарта. Но и сушените сливи са добър вариант, кое да предпочетем – сушените сливи или сушените фурми? Нека направим сравнение и достигнем до извода сами:
Хранително съдържание
Относно калорийното съдържание и на двата сушени плода – една сушена слива съдържа около 23 калории, а една фурма – 20 калории. Фумите тук може би имат повече предимство, защото съдържат по-голямо количество фибри, полезни за чревната функция. Но ако се стремите към по-ниски количества на захар и въглехидрати – сливите имат превес.
Сушените плодове преминават през процес на дехидратация и количествата захари и въглехидрати в тях са завишени, затова какъвто и сушен плод да изберете – съобразявайте се с консумираното количество. При прекаляване с порциите може да се появят симптоми като газове, подуване, диария, коремни болки и др. Макар и здравословни, те също могат да ви донесат дискомфорт, ако пренебгрегвате съветите ни.
Съдържание на полезни хранителни вещества, витамини и минерали
И сушените сливи, и сушените фурми са богати на различни витамини и минерали. В сливите ще открием важния за организма ни минерал бор, който е значим за костите и за превенцията от остеопороза. Една порция сливи дневно ни донася достатъчното количество от минерала бор за деня, според изследванията. Сушените сливи са богати и на антиоксиданти, потушават възпаленията в организма, грижат се за нормалните нива на холестерола, понижават риска от заболявания на сърдечно-съдовата и др. системи.
Има ли странични негативни ефекти от консумацията на сушени плодове като сливи и фурми?
Не трябва да се доверяваме сляпо на храни, които са категоризирани като „здравословни“. Да, те изключват много вредни вещества и захари, но пък и с прекаляването им може да се получи негативен ефект. Най-голямо значение имат порциите, с които се храним. Сините сливи помагат на чревната функция, но пък прекомереното консумиране може да доведе до диария, подуване, газове и др. Сушените форми пък заради процеса на обработка съдържат веществото акриламид, което според проучванията може да е предпоставка за развитието на някои видове рак, при натупало се голямо количество от него в организма.
Фурмите имат по-висок гликемичен индекс и съдържание на захари. Така че, ако имате следните проблеми – диабет, инсулинова резистентност, метаболитен синдром и др., по-добре избягвайте фурмите и предпочетете друг сушен плод с по-ниско съдържание на захар.